Trybunał nie rozwiązał wszystkich problemów
TSUE nie wyjaśnia wielu kwestii związanych na przykład z rozliczeniem umowy po stwierdzeniu jej nieważności.
Wyrok w sprawie Dziubak ma znaczenie tak dla kredytów frankowych, jak i wszystkich umów konsumenckich. Ustalenie, co powiedział TSUE, jest konieczne, aby wskazać, w jaki sposób wyrok powinien przełożyć się na praktykę orzeczniczą sądów polskich. Wyrok natychmiast stał się tak przedmiotem analiz, jak i narzędziem wykorzystywanym przez strony konfliktu. Rozbieżności, jeśli chodzi o treść, jak i konsekwencje wyroku, istniejące w stanowiskach prezentowanych opinii publicznej, utrudniają zorientowanie się w sytuacji.
Jak odczytywać wyrok
Wyroki TSUE są konstruowane w sposób odmienny od polskiej tradycji orzeczniczej. TSUE podejmuje dialog z sądami krajowymi, przedstawiając im (nie zawsze jasną) interpretację przepisów europejskich oraz wytyczne dotyczące wykładni przepisów krajowych. TSUE określa margines swobody orzeczniczej dla sądów krajowych. Ważne jest więc ustalenie, w jakich kwestiach TSUE zajmuje stanowisko, a w jakich się nie wypowiada. Wyrok w sprawie Dziubak daje duże możliwości spekulacyjne, ponieważ sposób sformułowania niektórych jego fragmentów nie rozwiewa wszystkich mogących pojawić się wątpliwości. Jeżeli okaże się, że problem kredytów frankowych będzie w Polsce rozwiązywany przede wszystkim przez sądy, należy założyć, że konieczne będą dalsze pytania prejudycjalne.
TSUE jest związany treścią pytań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta