Polskie miasta uchylą nieba bezzałogowcom
Drony poruszające się w sposób całkowicie autonomiczny wlecą m.in. do Warszawy, śląskich gmin i Torunia. Mają wykonywać zadania związane z inwentaryzacją, kontrolą i transportem towarów.
Hermes, który pojawi się nad głowami Warszawiaków na początku listopada, ma być pierwszym autonomicznym bezzałogowym statkiem powietrznym (BSP) w Polsce, który na wysokości zaledwie do 150 metrów przeleci z próbkami medycznymi. Ma to być sposób na ekonomiczny i szybki transport z pominięciem korków. Wkrótce czeka nas wysyp podobnych projektów.
Rutynowa misja robota
Projekt w stolicy, za którym stoją m.in. rodzima spółka Spartaqs, a także Urząd Lotnictwa Cywilnego czy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, to przełom zwiastujący przyszłą rewolucję w miejskiej przestrzeni powietrznej. Nie wykluczone jednak, że zanim Hermes przeleci z Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie do Instytutu Kardiologii w Aninie, pierwszy autonomiczny BSP pojawi się w jednej ze śląskich miejscowości.
– Na razie trwają jeszcze testy na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów. Prawdopodobnie zanim dron wykona lot w Warszawie, przeprowadzimy próby w warunkach miejskich na Śląsku. Mamy już kilka wytypowanych miejsc – potwierdza Marcin Dziekański, kierownik projektu „Drony nad metropolią" w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
Celem prac CEDD, PAŻP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta