Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie ślady skarbu templariuszy

29 listopada 2019 | Rzecz o historii | Krzysztof 
Strumiłł-Pietraszkiewicz
źródło: Wikipedia
„Uczta u Wierzynka”, obraz namalowany przez Bronisława Abramowicza w 1876 r.
źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
„Uczta u Wierzynka”, obraz namalowany przez Bronisława Abramowicza w 1876 r.
Hugues de Payns – francuski krzyżowiec, pierwszy wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1118–1136
źródło: Wikipedia
Hugues de Payns – francuski krzyżowiec, pierwszy wielki mistrz zakonu templariuszy w latach 1118–1136

W nocy z 12 na 13 października 1307 r. z portu w La Rochelle wypłynęła flotylla okrętów z czerwonymi krzyżami na żaglach. Z chwilą zniknięcia jej za horyzontem narodziła się legenda najsłynniejszej fortuny w dziejach świata.

 

Salomon, zgodnie z tekstem biblijnym, uchodził za jednego z najbogatszych władców starożytnych, czego dał dowód, budując wspaniałe sanktuarium przeznaczone do godnego przechowywania największej relikwii żydowskiej: Arki Przymierza. Wykonana z cedrowego drewna skrzynia miała ściany z obu stron obite złotą blachą, a wszystkie znajdujące się wewnątrz przedmioty były wykonane ze szlachetnych materiałów.

Nad wspaniałym dziełem zawisło fatum. Kilkadziesiąt lat po uroczystym otwarciu została obrabowana przez egipskiego faraona. Straty nie były duże dzięki ukryciu najcenniejszych skarbów w zakonspirowanym systemie lochów wydrążonych w skale pod fundamentami.

W 586 r. p.n.e. babiloński król Nabuchodonozor zdobył i spalił Świątynię, a mieszkańców uprowadził w niewolę. Do lochów jednak nie trafił, dzięki czemu, gdy po powrocie z niewoli babilońskiej perski król Cyrus Wielki odbudował budowlę, strażnicy wydobyli z nich bezcenne precjoza.

Druga Świątynia była skromniejsza od Pierwszej i nie skrywała już w swych podziemiach Arki Przymierza. Wykonana z akacjowego drewna skrzynia zawierająca tablice z boskimi przykazaniami, laskę Mojżesza i puchar w manną zaginęła lub została ukryta gdzieś poza lochami.

Przez kolejne 500 lat sanktuarium było odnawiane, zdobywane, przebudowywane, nawet zamieniono je na jakiś czas na obiekt kultu Zeusa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11521

Wydanie: 11521

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament