Nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości oraz udziałów i akcji
Coraz więcej obywateli, przedsiębiorców z zagranicy postanawia zainwestować w zakup nieruchomości położonych na terytorium Polski. Niektórzy planują nabycie nieruchomości na cele wynajmu, inni realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego, jeszcze inni na własne cele mieszkaniowe bądź inne inwestycyjne. Płaca minimalna w Polsce rośnie, spada bezrobocie, rośnie tempo rozwoju gospodarki i napływ zagranicznych inwestycji oraz rozwój rodzimych przedsiębiorstw. Wszystko to sprawia, że Polska staje się miejscem przyjaznym do życia i inwestycji.
Cudzoziemiec planując nabycie nieruchomości w Polsce nie może zapomnieć o ograniczeniach, które mogą pojawić się na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Warto wcześniej rozważyć kilka możliwych rozwiązań i znaleźć takie, które w sposób prostszy, a jednocześnie bezpieczny, pozwolą na zrealizowanie planu w postaci nabycia nieruchomości, a co za tym idzie – inwestycji na terytorium Polski.
Przykład
Obywatel Rosji chce kupić w Polsce nieruchomości na wynajem, spółka z siedzibą w Izraelu bądź w Zjednoczonych Emiratach Arabskich planuje nabyć w Polsce nieruchomość, na której zrealizuje przedsięwzięcie deweloperskie w postaci budowy budynku, a następnie ustanowienia w wybudowanym budynku odrębnej własności lokali i ich dalszej sprzedaży.
Zarówno obywatel Rosji jak i spółka z siedzibą w Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak – w przypadku obywatela Rosji nie posiadającego obywatelstwa polskiego, a spółki z siedzibą w Izraelu bądź Zjednoczonych Emiratach Arabskich – siedziby w Polsce, są cudzoziemcami w rozumieniu ustawy z 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (dalej: u.n.c). Jest to najważniejszy, podstawowy, aczkolwiek nie jedyny, akt prawny, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu przez cudzoziemca nabycia nieruchomości na terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta