Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Sposoby miasta Bielska-Białej na walkę ze smogiem

29 listopada 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Miasto Bielsko-Biała znajduje się w południowej części województwa śląskiego i zajmuje powierzchnię 125 km2. Charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Większa część miasta leży na Pogórzu Śląskim, a jego centrum na wysokości 313 m n.p.m. W granicach administracyjnych Bielska-Białej znajduje się 17 szczytów górskich. Na jakość powietrza w mieście ma wpływ wiele czynników.

Wg oceny jakości powietrza opublikowanej w „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego" źródła niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście rozkładają się następująco: 35,5% stanowi emisja z domowych kominów; 28,1% z transportu i 1,1% z pozostałych źródeł lokalnych, natomiast 35,3% to wkład tła ponadregionalnego, na które miasto nie ma żadnego wpływu. Mamy zatem wpływ na 64,7% źródeł zanieczyszczeń powietrza, więc staramy się je redukować na wiele sposobów.

Od lat pomagamy mieszkańcom

Podobnie jak na całym Śląsku, także i w Bielsku-Białej powietrze jest nadmiernie zanieczyszczone. Sprawę pogarsza lokalizacja miasta w wielu podgórskich dolinach sprzyjających zaleganiu zanieczyszczeń przy bezwietrznej pogodzie. Dlatego od 2004 roku miasto nieprzerwanie pomaga mieszkańcom w likwidacji starych palenisk węglowych poprzez udzielanie dotacji. Do tej pory dokonano 2530 takich wymian w domach mieszkańców Bielska-Białej, co ograniczyło emisję dwutlenku węgla o ponad 11 tys. ton rocznie oraz emisję pyłów o ponad 231 ton rocznie.

Dodatkowo dla mieszkańców, którzy zmienili system ogrzewania na gazowy, elektryczny, olejowy lub podłączyli się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a spełniają odpowiednie kryteria dochodowe Urząd przygotował dopłaty do zwiększonych kosztów ogrzewania w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11521

Wydanie: 11521

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament