Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie zasady będą obowiązywać na placu budowy

29 listopada 2019 | Biznes | Marcin Oszczak

Projektowane zmiany w prawie budowlanym mają na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, ale co równie istotne i długo wyczekiwane, zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy architektoniczno-
-budowlane oraz organy nadzoru budowlanego. Na czym nowe rozwiązania mają polegać?

Rząd przyjął 6 listopada projekt nowelizację ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt) mają być szansą na uproszczenie budowlanego procesu inwestycyjnego oraz zwiększenie trwałości decyzji administracyjnych wydawanych w jego toku.

Trwałość pozwoleń

Nietrudno wyobrazić sobie komplikacje wynikające ze stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w trakcie procesu inwestycyjnego, czy też wiele lat po jego zakończeniu i rozpoczęciu użytkowania obiektu, który był przedmiotem wspomnianej decyzji. Skuteczne podważenie pozwolenia na budowę obiektu może w konsekwencji doprowadzić także do podważenia pozwolenia na jego użytkowanie.

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego przewidują pewne limity czasowe, po upływie których nie jest możliwe wzruszenie ostatecznych decyzji administracyjnych. Co do zasady nie można stwierdzić nieważności decyzji administracyjnej jeżeli od dnia jej doręczenia upłynęło 10 lat. Niestety zasada ta doznaje ograniczeń i przykładowo decyzje wydane z rażącym naruszeniem prawa mogą być kwestionowane niezależnie od tego jak wiele czasu upłynęło od ich wydania. Pozwala to eliminować decyzje obarczone istotnymi wadami prawnymi w każdym czasie, co niestety...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11521

Wydanie: 11521

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament