Planowanie sukcesyjne: czas na refleksję, co dalej z biznesem
Brak znajomości zasad dziedziczenia prowadzonego przedsiębiorstwa może wywołać poważne konsekwencje. Warto przemyśleć, komu darować wypracowany majątek i czy podejmować działalność osobiście.
W listopadzie minie rok od wejścia w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (DzU z 2018, poz. 1629). Wydaje się, że w tym okresie świadomość osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz ich zainteresowanie tematem sukcesji powinny znacznie wzrosnąć. Niejednokrotnie praktyka pokazuje jednak co innego, a część przedsiębiorców pozostaje w przeświadczeniu, że regulacja ustawowa stanowi remedium na problem sukcesji. W rzeczywistości sama ustawa to za mało, a przeprowadzenie przedsiębiorstwa przez okres transformacji pokoleniowej w sposób zgodny z wolą nestora wymaga szczegółowego zaplanowania tego procesu.
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym jest dobrym narzędziem dla nieprzygotowanych.
Nie bez powodu mówi się, że ustawa o zarządzie sukcesyjnym to narzędzie dla przedsiębiorców, którzy nie podjęli żadnych działań zmierzających do zaplanowania sposobu przekazania swojego biznesu. Nie umniejszając wagi rozwiązań normatywnych, które stworzyły podstawę prawną do dalszego istnienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci, należy podkreślić, że stanowią one tylko minimum gwarancyjne. Dzięki ustawie spadkobiercy uzyskują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta