Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej wypełnić obowiązki informacyjne niż czekać na postępowanie przymuszające

06 grudnia 2019 | Biznes | Anna Groyecka-Kurdybelska
schemat postępowania
źródło: Rzeczpospolita
schemat postępowania

Powszechną praktyką jest, że podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego nie składają na czas dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe. Najczęściej chodzi o sprawozdania finansowe, czy wnioski o zmianę danych osób wchodzących w skład organów, np. w przypadku zmian składu zarządu. Anna Groyecka-Kurdybelska

 

Przedsiębiorcy, którzy swobodnie podchodzą do obowiązków rejestrowych myślą, że nie grożą im w takich przypadkach konsekwencje. Takie myślenie jest pokłosiem rzadkich reakcji organu rejestrowego na przekraczanie terminów, czy też całkowite lekceważenie obowiązków w tym zakresie.

15 marca 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym , zgodnie z którą złożenie dokumentów finansowych (wskazanych w art. 69 ustawy o rachunkowości) następuje w formie elektronicznej – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez ministra sprawiedliwości. Od tego momentu składanie sprawozdań finansowych przestało być czynnością procesową, a stało się czynnością ewidencyjno-informacyjną. Również badanie, czy obowiązki sprawozdawcze zostały przez podmiot rejestrowy (czyli podlegający rejestracji w KRS) wykonane, następuje za pośrednictwem systemu informatycznego. Przy czym wypada dodać, że badanie to następuje wyłącznie pod względem spełnienia warunków w zasadzie techniczno-formalnych. System informatyczny bowiem bada dokumenty pod względem spełniania wymogów co do struktury logicznej oraz formatu przesłanych plików.

Zmiana ta miała na celu, oprócz implementacji przepisów unijnych, również odciążenie sądów rejestrowych, które w okresie sprawozdawczym dosłownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11527

Wydanie: 11527

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Monitor Południowy

Nieprzypisane

Zamów abonament