Deweloperzy bronią swych marż
Podwyżki cen lokali mają głównie rekompensować firmom wyższe koszty wykonawstwa. Zdaniem ekspertów trudno będzie utrzymać ten stan rzeczy.
Jeśli liczyć na koniec III kwartału, ceny mieszkań na sześciu głównych rynkach urosły w skali roku o 9,5 proc., najmocniej – o 13,9 proc. – w Krakowie, a po ponad 11 proc. w Trójmieście i Wrocławiu. W tym czasie średnia rentowność deweloperów wzrosła o 1,2 pkt proc., do 24,6 proc.
Lekko w górę
Pod lupę wzięliśmy 16 przedsiębiorstw z rynku kapitałowego, które opublikowały sprawozdania finansowe. Średnia rentowność była porównywalna z osiągniętą rok wcześniej. Wyniki poszczególnych deweloperów są bardziej zróżnicowane. Niemniej zdecydowana większość, bo 12 firm, wypracowała marże lepsze – jedne mniej, inne bardziej – niż rok wcześniej.
Stawkę tradycyjnie już otwiera Lokum Deweloper. Działająca we Wrocławiu i Krakowie firma uzyskała po trzech kwartałach br. 36,2 proc. marży, co oznacza utrzymanie poziomu względem analogicznego okresu zeszłego roku. Lokum sprzedaje mieszkania o podwyższonym standardzie, w pilnowaniu kosztów pomaga mu własne generalne wykonawstwo.
Działająca w kilku aglomeracjach Develia (d. LC Corp) uzyskała rentowność rzędu 33,3 proc., a więc również porównywalnie ze stanem na koniec września 2018 r.
Trzecim graczem, który zanotował rentowność wyższą niż 30 proc., jest Archicom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta