Zakaz podpisywania umów z przedsiębiorcami cyrkowymi to dyskryminacja
Bezprawne różnicowanie sytuacji prawnej określonej grupy przedsiębiorców w stosunku do innych podmiotów w zakresie udostępniania nieruchomości na cele prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi do dyskryminacji – uznał sąd w Gliwicach.
Prezydent jednego ze śląskich miast wydał zarządzenie zakazujące organizowania na terenach należących do samorządu objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. W zarządzeniu zobowiązano naczelników wydziałów i kierowników biur urzędu miejskiego oraz dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, dysponującymi nieruchomościami, stanowiącymi mienie miasta do ich nieudostępniania na cele związane z organizowaniem i przeprowadzaniem objazdowych przedstawień cyrkowych, zawierających w repertuarze udział zwierząt. Jednocześnie zakazano dystrybucji biletów na takie wydarzenia w Urzędzie Miejskim oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych, a także ich promocji z wykorzystaniem majątku komunalnego.
Pewnego rodzaju obejście prawa
Wojewoda śląski stwierdził nieważność wydanego zakazu. Zwrócił uwagę na cel wydania zarządzenia, którym nie jest w istocie kwestia gospodarowania nieruchomościami gminnymi, ale ochrona zwierząt. Jak podkreślił, zarządzenie to stanowi pewnego rodzaju obejście prawa, gdyż ustawodawca nie wyposażył organu wykonawczego gminy w odpowiednie kompetencje, służące ochronie zwierząt, a temu celowi służą inne regulacje prawne.
W ocenie wojewody zarządzenie wkracza w publiczne prawa podmiotowe przedsiębiorców, prowadzących działalność polegającą na organizowaniu objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt, i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta