Wielki powrót do miejskości
Pokolenia X–Y–Z nie chcą kosić trawników. A ich rodzice nie chcą utrzymywać drogich domów. Część wraca do miasta.
O procesie reurbanizacji i renesansie miasta mówi architekt Zbigniew Maćków, właściciel pracowni MPP. – Domy to przeżytek – stwierdził podczas niedawnej konferencji dotyczącej rynku luksusowych apartamentów. – Widać ruch w kierunku miast. Bo chcemy mieć wszędzie blisko, chcemy mieć dostęp do oferty miasta na wyciągnięcie ręki.
Młode pokolenia są coraz bardziej mobilne. Nie chcą mieszkać w wielkich, często nieekologicznych domach daleko za miastem.
Takie budynki, jak rozważał Maćków, być może będą kiedyś obłożone wysokimi podatkami. Konkurencją dla domów są też mieszkania na wynajem. Zamiast budynku za miastem często wynajmujemy lokal w śródmieściu.
O trendzie powrotów do miast mówi też ekspert rynku nieruchomości Jarosław Mikołaj Skoczeń ze Złotej.No 44. – Po zachłyśnięciu się willami w podmiejskich lokalizacjach zaczynamy doceniać to, co daje miasto – potwierdza. – Wielu właścicieli budynków na obrzeżach jest zmęczonych korkami, długimi dojazdami do pracy, odwożeniem dzieci do szkół – opowiada. A ci, których stać na dwie nieruchomości, wynajmują albo kupują lokal w śródmieściu, nie rezygnując z willi. – W wieży przy Złotej w Warszawie mieszkania wynajmują rodziny, które wracają do domów na weekendy – mówi.
Otwarty świat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta