Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wąsy zdobią człowieka

08 lutego 2020 | Plus Minus | Joanna Szczepkowska

Piszę ten tekst po lekturze wypowiedzi znanego satyryka Roberta Górskiego , współtwórcy słynnego serialu „Ucho Prezesa". Krótkie portrety psychologiczne kandydatów na prezydenta, kąśliwe i krytyczne to lektura łatwa i „sympatycznie nieprzyjemna". W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, rola satyryków jest wątpliwa – w zasadzie nie ma się z czego śmiać, a może nawet śmiać się nie wypada. Jednak dla zdrowia psychicznego przyda się trochę uśmiechu, więc poczytałam sobie te różne przytyki, celne i chociaż zabawne to w sumie smutne i potęgujące bezradność.

Wygląda na to, że po prostu nie ma ludzi, którzy nadawaliby się do sprawowania prawdziwie dojrzałej władzy. Wszyscy opisani albo wykazują cechy niedojrzałości, albo w ogóle brak cech. Jak spojrzeć na to szerzej, nie tylko z punktu widzenia Polski, to rzeczywiście osoby niedojrzałe zaczynają dominować politykę. Większość społeczna wybiera na głowy państw osoby nadpobudliwe, kryjące w sobie dzieci albo co najwyżej wiecznych chłopców. Nic nie dzieje się bez przyczyny, więc ten ogólny brak wiary w ludzi statecznych jest zjawiskiem godnym uwagi.

Takie myśli towarzyszyły mi podczas lektury, do momentu kiedy autor opisał swój własny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11578

Wydanie: 11578

Zamów abonament