Filozof moralista z ciemną przeszłością
Zresztą wnikliwa fotografia polskiego antysemityzmu jest jednym z ciekawszych aspektów książki. Rosiak opisuje najpierw młodość syna z rodziny zasymilowanych polskich Żydów z Poznania, ucieczkę po agresji nazistowskich Niemiec, marksistowskie ukąszenie, karierę w służbach wojskowych, gęstniejącą antysemicką atmosferę lat 50., przesiadkę z „urzędu" na uniwersytet, aż po wydalenie z Uniwersytetu Warszawskiego w 1968 r. na fali kolejnej antysemickiej nagonki. Rosiak bezlitośnie rozprawia się z mitem „żydokomuny", terminem wykorzystanym przez partyjnych ideologów do wyjaśnienia, że za błędy okresu stalinizmu winę ponosi nie partia, lecz oni, obcy, Żydzi. W ten sposób szukano winnego. Jak czytamy, „trójka Różański, Fejgin, Romkowski została skazana na długoletnie więzienie wedle zasady – błyskotliwie, trzeba przyznać – sformułowanej przez Fejgina »parch pro toto« – parch za wszystkich".
Biografia Zygmunta Baumana napisana przez Dariusza Rosiaka, świetnego dziennikarza właśnie wyrzuconego przez tzw. dobrą zmianę z radiowej Trójki, reportażystę i pisarza, to lektura obowiązkowa dla każdego polskiego inteligenta. Rosiak z pewnością rozczaruje bezkrytycznych fanów wybitnego socjologa drążeniem prawdy o jego stalinowskiej przeszłości w IPN-owskich i wojskowych archiwach.
Autor jednak nie ocenia, tylko przytacza fakty, pokazuje, jak młody człowiek przechodzi szlak bojowy z ZSRR aż po Wał Pomorski. I jak z armii przechodzi wraz ze swym oddziałem do złowrogiego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – formowanej na wzór NKWD specjalnej formacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta