Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Filozof moralista z ciemną przeszłością

08 lutego 2020 | Plus Minus
źródło: danuta matloch
źródło: Rzeczpospolita

Zresztą wnikliwa fotografia polskiego antysemityzmu jest jednym z ciekawszych aspektów książki. Rosiak opisuje najpierw młodość syna z rodziny zasymilowanych polskich Żydów z Poznania, ucieczkę po agresji nazistowskich Niemiec, marksistowskie ukąszenie, karierę w służbach wojskowych, gęstniejącą antysemicką atmosferę lat 50., przesiadkę z „urzędu" na uniwersytet, aż po wydalenie z Uniwersytetu Warszawskiego w 1968 r. na fali kolejnej antysemickiej nagonki. Rosiak bezlitośnie rozprawia się z mitem „żydokomuny", terminem wykorzystanym przez partyjnych ideologów do wyjaśnienia, że za błędy okresu stalinizmu winę ponosi nie partia, lecz oni, obcy, Żydzi. W ten sposób szukano winnego. Jak czytamy, „trójka Różański, Fejgin, Romkowski została skazana na długoletnie więzienie wedle zasady – błyskotliwie, trzeba przyznać – sformułowanej przez Fejgina »parch pro toto« – parch za wszystkich".

Biografia Zygmunta Baumana napisana przez Dariusza Rosiaka, świetnego dziennikarza właśnie wyrzuconego przez tzw. dobrą zmianę z radiowej Trójki, reportażystę i pisarza, to lektura obowiązkowa dla każdego polskiego inteligenta. Rosiak z pewnością rozczaruje bezkrytycznych fanów wybitnego socjologa drążeniem prawdy o jego stalinowskiej przeszłości w IPN-owskich i wojskowych archiwach.

Autor jednak nie ocenia, tylko przytacza fakty, pokazuje, jak młody człowiek przechodzi szlak bojowy z ZSRR aż po Wał Pomorski. I jak z armii przechodzi wraz ze swym oddziałem do złowrogiego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – formowanej na wzór NKWD specjalnej formacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11578

Wydanie: 11578

Zamów abonament