Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Topory zostały wykopane

08 lutego 2020 | Plus Minus | Irena Lasota

State Of the Union Address (SOTU) to raport o stanie państwa, doroczne przemówienie wygłaszane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych do całego Kongresu – zebranych wspólnie członków Izby Reprezentantów i Senatu. Na sali jest wówczas bardzo tłoczno, bo obecni są również sędziowie Sądu Najwyższego, korpus dyplomatyczny, szefowie sztabów, zaproszeni goście i rząd. Mimo że USA mają prawie dziewięć razy więcej ludności niż Polska, to rząd, zwany gabinetem, liczy sobie zaledwie 15 ministrów, plus wiceprezydent – Michael Pence – który jednak nie zajmuje miejsca w sali, gdyż siedzi na podium, jako tytularny marszałek Senatu, obok spikera Izby, demokratki Nancy Pelosi.

Te przemówienia prezydentów są zazwyczaj widowiskowe, ale niekoniecznie ważne politycznie. W tym roku jednak SOTU zapowiadał się jako wydarzenie warte uwagi. Izba Reprezentantów, gdzie większość mają demokraci, przegłosowała impeachment prezydenta Trumpa. Senat, gdzie większość mają republikanie, nie zdążył na czas odrzucić impeachmentu, a podziały w każdej sprawie: moralnej, politycznej czy proceduralnej, przebiegały wedle linii partyjnej. Tak mogło bywać w innych krajach, ale w Ameryce to była nowość. Topory wojenne zostały wykopane i obie strony nim wymachiwały zaślepione emocjami.

SOTU z 4 lutego 2020...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11578

Wydanie: 11578

Zamów abonament