Więzień też ma godność
Ryzyko tortur i nieludzkiego traktowania wciąż występuje w Polsce. Najwyższa pora to zmienić.
Zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania wynika z wielu aktów prawa międzynarodowego i krajowego. Artykuł 40 konstytucji mówi: „Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych". Problem nadal istnieje, mimo zakazu utrwalonego na poziomie prawa międzynarodowego i konstytucji.
W styczniu 2020 r. Podkomitet ds. Prewencji Tortur ONZ (SPT) opublikował raport z wizytacji miejsc pozbawienia wolności w Polsce. Jest w nim wiele zaleceń dla Polski. Odnosi się także do właściwego funkcjonowania Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, działającego przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Działalność KMPT powinna być wspierana przez państwo, bo to kluczowa instytucja dla zapobiegania torturom i nieludzkiemu traktowaniu.
Nie ma przestępstwa tortur
Zasadniczą kwestią dla SPT jest brak wyodrębnionego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta