Zwyciężył zdrowy rozsądek
Wykładnia norm prawa Unii w TSUE zawsze jest trochę blankietowa.
Ostatnimi czasy w korytarzach Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z pewnością jest o Polsce bardzo głośno. Kolejne spory dotyczące niezależności sędziów, do tego kilka ciekawych rozstrzygnięć w sprawach pytań prejudycjalnych złożonych przez polskie sądy. Cieszy, że w tym natłoku nie zgubił się wyrok Trybunału bardzo istotny dla wszystkich adwokatów i radców prawnych, którzy w swojej pracy zawodowej nie ograniczają się do świadczenia pomocy prawnej klientom, ale mają i kompetencje, i odwagę, żeby interesów tych klientów bronić również przed sądami unijnymi. Chodzi tu o wyrok z 4 lutego 2020 r. wydany w sprawie ze skargi Uniwersytetu Wrocławskiego, o którym donosiła również „Rzeczpospolita", i to już w dniu wydania wyroku, w artykule „Uniwersytet Wrocławski wygrał przed TSUE spór o swojego radcę prawnego".
Byłam zażenowana
Czytelników, którzy nie mieli okazji dokładnie zapoznać się z treścią wyroku, może dziwić, że uznaję go za istotny również dla adwokatów. Przecież adwokaci nie mają problemu z niezależnością od klienta, skoro nie mogą być zatrudnieni na umowę o pracę. W toku postępowania przed Trybunałem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta