Radny wyłączony od głosowania nad ekwiwalentem pieniężnym dla strażaków ochotników
Radny, będący jednocześnie członkiem ochotniczej straży pożarnej, uczestniczący w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, posiada interes prawny w podjęciu uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ochotników i w związku z tym polega wyłączeniu od głosowania nad tą uchwałą.
Rada gminy jest organem uchwałodawczym w gminie. Do jej właściwości należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy (art. 18 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym; dalej: u.s.g.). Uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 14 ust. 1 u.s.g.).
Interes prawny, czyli co
Z udziału w głosowaniu w radzie oraz w komisji wyłączony jest radny, jeśli to głosowanie dotyczy jego interesu prawnego (art. 25a u.s.g.). Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 17 maja 2016 r. (sygn. akt II SA/Wr 229/16) wskazał, że „pod pojęciem interesu prawnego należy rozumieć osobisty, konkretny i aktualny prawnie chroniony interes, który może być realizowany na podstawie określonego przepisu, bezpośrednio wiążący się z indywidualnie i prawnie chronioną sytuacją strony".
Wprowadzenie zakazu uczestnictwa radnego w głosowaniu, które dotyczy jego interesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta