Potrzebna strategia walki z rakiem
Niskodawkowa tomografia komputerowa umożliwiłaby rozpoznanie nowotworu płuca w fazie przedklinicznej.
Brak badań przesiewowych, słaba diagnostyka i ograniczony dostęp do najnowszych terapii to największe bolączki chorych z rakiem płuca. Zdaniem pacjentów przy tak rosnącej liczbie zachorowań potrzebne jest przygotowanie kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi z tym rodzajem nowotworu.
W raporcie „Sytuacja pacjenta z nowotworem płuca", przygotowanym w imieniu Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Instytutu Człowieka Świadomego, zawarto szereg rekomendacji poprawiających leczenie tej grupy chorych.
Wysoka śmiertelność
W Polsce rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych – odpowiada za niemal co czwartą śmierć z powodu raka. Co roku rozpoznaje się go u 14 tys. mężczyzn i 7 tys. kobiet. Od 2007 r. jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodów nowotworowych – u kobiet nawet częściej niż rak piersi.
W 80...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta