Podstawą do wznowienia postępowania są nowe fakty i dowody
Postępowanie wznawia się, jeżeli wyjdą na jaw nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody. Muszą być one istotne dla sprawy, istnieć w dniu wydania decyzji oraz być nieznane organowi, który ją wydał.
Strona chce uzyskać wznowienie postępowania z uwagi się na błędną ocenę przez organ dowodów zgromadzonych w aktach sprawy. Czy błędna ocena dowodów jest podstawą do wznowienia postępowania?
Nie.
Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw – istotne dla sprawy – nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, istniejące w dniu wydania decyzji, ale nieznane organowi, który wydał decyzję. Wznowienie następuje z urzędu lub na żądanie strony (art. 147 k.p.a.). Podanie o wznowienie wnosi się do organu, który wydał w sprawie decyzję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta