Mroczna przeszłość pod lupą
Mniejszości narodowa w Szwecji będzie mieć komisję pojednawczą.
Wagę zaufania między mniejszością narodową zamieszkującą dolinę rzeki Torne w północno-wschodniej części kraju a państwem podkreślała minister kultury Amanda Lind.
– To niesłychanie ważne, by ujawnić nadużycia, by coś podobnego nie mogło się już wydarzyć – mówiła. – Istnieją bowiem w tej grupie głębokie rany.
Cztery lata temu Związek Krajowy Tornedalczyków zwrócił się do rządu, by powołał komisję prawdy i pojednania, która zbadałaby jej krzywdy. W 2018 r. powstał raport świadczący o nadużyciach wobec grupy posługującej się językiem stanowiącym odłam języka fińskiego – meän kieli, od 80. lat XIX w. do lat 50. XX w. Jest w nim mowa o przymusowej asymilacji w szwedzkiej części doliny Torne. (Wcześniej cała dolina należała do szwedzkich prowincji Laponia i Norrbotten. W 1809 r. Finlandia po zachodni brzeg Torne została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta