Firmowi fundatorzy chcą edukować i zmieniać otoczenie na lepsze
Choć wśród fundacji zarejestrowanych w Polsce te zakładane przez firmy mają śladowy udział, to ich wpływ i zasięg działalności są znacznie większe. ANita Błaszczak
Edukacja i wychowanie dzieci i młodzieży, wsparcie osób z niepełnosprawnością i chorych – to najważniejsze obszary działalności zakładanych przez firmy fundacji korporacyjnych w Polsce. Według najnowszych statystyk dostępnych w raporcie Forum Darczyńców z 2017 r., w naszym kraju działało wtedy ponad 200 takich organizacji. Zakładając podobne tempo rozwoju jak w pierwszych latach dekady, dzisiaj można szacować ich liczbę na 230–240.
To całkiem sporo, choć na tle ponad 26 tys. zarejestrowanych w Polsce fundacji (daje to nam pozycję lidera w Europie) organizacje korporacyjne są nieznaczną, niespełna 1-proc. grupą. Jak jednak zaznacza Magdalena Pękacka, dyrektorka Forum Darczyńców, i tak pod względem ich liczby jesteśmy w europejskiej czołówce.
W czołówce Europy
Niemcy mają największy pod względem wartości sektor fundacyjny w Europie z rocznymi wydatkami rzędu 17 mld euro. Za Odrą, gdzie duże firmy mają niekiedy po dwie – trzy fundacje, działało przed dekadą 450 takich organizacji, w Wielkiej Brytanii ich liczbę szacowano w 2017 r. na ponad 140. Nie ustępujemy więc zbytnio Europie Zachodniej ani pod względem liczby firmowych fundacji, ani – jak zaznacza Magdalena Pękacka – pod względem ich profesjonalizacji i wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
W tych kwestiach fundacje korporacyjne wyróżniają się na tle większości takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta