Zwolnienie od podatku dla gruntów na których zaprzestano produkcji rolnej
Rada gminy można tylko uszczegółowić warunki zwolnienia ustawowego, w tym podać konkretne przesłanki jego przysługiwania, okoliczności jego utraty oraz kontroli ich spełnienia.
Rada gminy chce wprowadzić zwolnienie od podatku rolnego dla gruntów na których zaprzestano produkcji rolnej. Planuje się ustalenie wniosku przewidującego to zwolnienie. Wójt chce również wprowadzić w nim zapis o podaniu przyczyny zaprzestania produkcji rolnej, żeby łatwiej weryfikować warunki zwolnienia. Czy będzie to zgodne z prawem? Czy wystarczające będzie uzasadnienie z art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy samorządowej?
Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do art. 18 ust. 2 pkt 8 oraz art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Z pierwszej normy wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Zgodnie z drugą normą, na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.
Co jednak istotne, wskazane normy prawne mają jedynie znaczenie ogólnych regulacji prawnych, przy czym trudno wywieść z nich określone uprawnienie legislacyjne dla organu stanowiącego gminy – w tym przypadku dla rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta