Potrzeby syna lub córki są na pierwszym planie
Zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego nie będzie miało miejsca w przypadku nawet skromnych możliwości zarobkowych, ponieważ rodzic powinien dzielić się z synem czy córką nawet skromnym dochodem.
Obowiązek alimentacyjny obok realizacji celu ekonomicznego, jakim jest zapewnienie osobie uprawnionej niezbędnych środków materialnych pozwalających zaspokoić jej potrzeby, służy kształtowaniu właściwych wzorców postępowania w rodzinie, wpływa na umocnienie więzi i kształtuje wzajemne relacje pomiędzy jej członkami. Realizacja powyższych celów jest możliwa tylko w relacji pomiędzy osobami uprawnionymi i zobowiązanymi do alimentacji, określonymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (uchwała SN z 24 lutego 2011 r., sygn. III CZP 134/10).
Odnosząc się do zakresu świadczeń alimentacyjnych, należy pamiętać, że jest on uzależniony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1 k.r.o.). Wymaga podkreślenia, że stanowiące przesłankę określenia wysokości alimentów potrzeby uprawnionego zostały ograniczone przez wskazanie, że chodzi jedynie o usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (wyrok SN z 16 maja 2008 r., sygn. III CSK 386/07).
Finansowe możliwości
W utrwalonej judykaturze Sądu Najwyższego wskazuje się, że zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego należy oceniać nie tylko jako zarobki i dochody, które osoba ta rzeczywiście uzyskuje, ale też jako zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta