Banki tną etaty, próbując poprawić rentowność
Kredytodawcy zwalniają m.in. ze względu na walkę o wyższe zyski, fuzje oraz presję płac i automatyzację. Maciej Rudke
Tylko w ostatnich dniach trzy duże polskie banki zapowiedziały zwolnienia. Największe przeprowadzi Pekao, który w tym roku zredukuje liczbę etatów o 1,2 tys., a kolejnym 1,35 tys. osobom zostaną zmienione warunki zatrudnienia (głównie chodzi o zmianę stanowiska lub miejsca pracy).
Kolejny rok zwolnień
To spore liczby, biorąc pod uwagę, że grupa Pekao na koniec września miała 16,2 tys. etatów. To kolejne duże cięcie zatrudnienia w Pekao, w którym w 2019 r. zwolnienia grupowe objęły 900 osób, a warunki zatrudnienia zmieniono 620 zatrudnionym. Z kolei w 2018 r. bank przeprowadził program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało blisko 1 tys. osób. Przez cztery lata Pekao zmniejszył zatrudnienie o ponad 2,2 tys. osób. I to mimo że nie przeprowadził żadnej fuzji.
Jego sytuacja finansowa jest bardzo dobra, nieporównywalnie lepsza od Getin Noble Banku, który do końca czerwca ma zwolnić nie więcej niż 250 osób. Obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta