Nie każde potrącenie zwalania ze split payment
Gdy przedmiotem kompensaty są wierzytelności niejednorodne, niewymagalne, przyszłe lub niezaskarżalne, kwoty netto mogą być potrącane, jednak podatek od towarów i usług powinien być zapłacony na rachunek VAT. Patryk Abramowicz
Płatność za nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą o kwocie brutto wyższej niż 15 tys. zł musi być dokonana przez nabywcę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment). Zastosowanie MPP powoduje, że kwota VAT trafia na specjalny rachunek bankowy (tzw. rachunek VAT). Dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT jest istotnie ograniczone i może zakłócać cash flow sprzedawcy.
Ustawowe i umowne
MPP nie dotyczy jednak transakcji rozliczanych w drodze potrącenia. Potrącenie może być szczególnie atrakcyjne dla sprzedawcy, gdyż kwota VAT nie trafia w takim przypadku na specjalny rachunek i pozostaje w jego dyspozycji. Na potrąceniu może skorzystać także nabywca, jeśli nie dysponuje środkami na gotówkowe rozliczenie transakcji.
W praktyce gospodarczej przedsiębiorcy posługują się dwoma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta