Przedsiębiorca musi wykazać podarowane towary
Materiały otrzymane nieodpłatnie należy ująć w spisie z natury oraz w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie są jednak kosztem uzyskania przychodów. Monika Pogroszewska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 21 lutego 2020 r. (0115-KDIT3.4011.492.2019.3.AW), jak ewidencjonować i rozliczyć towary otrzymane w darowiźnie. Należy je ująć w remanencie początkowym oraz – jeśli nie zostaną sprzedane – w remanencie końcowym.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która na podstawie umowy darowizny przejęła od ojca zorganizowaną część przedsiębiorstwa (jeden oddział). W jego skład weszły m.in. towary handlowe zakupione uprzednio przez ojca i ujęte w kosztach jego firmy, a następnie w spisie z natury. Wartość tych towarów nie została zakwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu darczyńcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Wnioskodawczyni prowadzi ewidencję księgową w formie księgi przychodów i rozchodów. Zapytała, czy wartość otrzymanych towarów można ująć w spisie z natury na dzień ich otrzymania i na zakończenie roku obrotowego, jeśli wcześniej nie zostaną sprzedane.
Dyrektor KIS stwierdził, że takie stanowisko jest prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta