Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Został niecały miesiąc na rozliczenie CIT za 2019 rok

02 marca 2020 | Podatki i księgowość | Konrad Dura Mariusz Miśkiewicz

Spółki mają czas do końca marca, aby przesłać do urzędu skarbowego roczne zeznanie CIT-8 i wpłacić podatek. Warto pamiętać, że można w tym roku uwzględnić m.in. podatek od własności budynków, ulgę B+R i IP Box. Konrad Dura, Mariusz Miśkiewicz

 

W latach 2018-2019 ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych doczekała się kilkunastu nowelizacji. Znaczna część zmian weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Wiele z nich ciągle budzi wątpliwości, szczególnie teraz, gdy nieuchronnie zbliża się termin sporządzenia sprawozdań finansowych i zeznania CIT-8 przez spółki, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Pojawiające się wątpliwości pomożemy rozwiać poprzez wyjaśnienia, krok po kroku, istotnych zmian. To pierwszy z trzech artykułów z cyklu „Rozliczamy CIT", w których wyjaśnimy zmiany istotne z punktu widzenia zamknięcia roku podatkowego.

I. Podatek od przychodów od budynków

Podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego, jakim jest budynek, nie jest nową daniną, jednak przeszedł on w 2018 r. dość gruntowny lifting, który w sposób istotny wpłynął na jego konstrukcję, a w konsekwencji na sposób liczenia.

Zakres budynków, które zostały objęte podatkiem od przychodów od budynków, w porównaniu do regulacji obowiązujących do końca 2018 r., został znacząco rozszerzony. Obecnie podatek ten odnosi się do wszystkich (z pewnymi wyjątkami), a nie, jak poprzednio, do wybranych kategorii budynków.

Podatkowi temu podlegają budynki będące środkami trwałymi stanowiące własność lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11597

Wydanie: 11597

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament