Jeśli e-faktury się sprawdzą, mogą zastąpić JPK
Polska może skuteczniej walczyć z karuzelami VAT dzięki współpracy z krajami UE. Kolejnym etapem uszczelnienia systemu podatkowego będą e-faktury i e-paragony – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów i pełnomocnik ministra finansów ds. współpracy międzynarodowej w VAT.
Polska proponuje krajom UE współpracę w zwalczaniu luki VAT. Na czym będzie ona polegać?
Warunkiem skutecznego uszczelnienia VAT na terenie Unii Europejskiej jest wymiana informacji, doświadczeń oraz narzędzi technologicznych. Dlatego po raz pierwszy w historii tworzymy forum, które umożliwi taką wymianę. Zainteresowanie jest ogromne, bo wszyscy mierzymy się z podobnymi problemami. Zauważamy niekorzystne zjawisko polegające na przepychaniu karuzel podatkowych z jednych krajów do innych, w których działania uszczelniające nie są tak zaawansowane.
Czego konkretnie będzie dotyczyć wymiana?
Mamy do zaoferowania narzędzia, które od 2015 do 2018 r. pozwoliły nam znacznie obniżyć lukę VAT – z 24 do 12,5 proc., a wstępne nasze szacunki mówią o spadku luki do 12,1 proc. w 2019 r. To przede wszystkim JPK i STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Co prawda JPK funkcjonował wcześniej m.in. w Hiszpanii i Portugalii, ale to Polska bardzo go rozwinęła, szczególnie poprzez opracowanie rozwiązań służących analizie zgromadzonych danych. Dzięki stworzonemu w Polsce oprogramowaniu analitycznemu możemy identyfikować fikcyjny obrót i fałszywe faktury, które służą wyłudzeniu podatku. Z kolei STIR jest naszym autorskim pionierskim rozwiązaniem, które pozwala na bieżąco monitorować przepływy na rachunkach bankowych i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta