Polscy szefowie wyżej cenią stałą, dobrą pensję niż premie i nagrody
Nierealistyczne cele i złe relacje z przełożonym to główne powody skłaniające polskich menedżerów do odejścia z pracy. O wyborze nowego pracodawcy nadal najczęściej decyduje wysokość wynagrodzenia.
Menedżerowie, którzy mają za złe swoim pracownikom, że odchodzą dla lepszej pensji w innej firmie, sami powinni zapytać o własne motywacje. A wtedy większość będzie musiała przyznać, że również dla nich wyższe wynagrodzenie to główny czynnik skłaniający do wyboru innego pracodawcy. Wskazało nań 82 proc. przedstawicieli średniej i wyższej kadry menedżerskiej, którzy wzięli udział w styczniowym sondażu firmy rekrutacyjnej Bigram. Jej prezes Piotr Wielgomas zwraca uwagę, że jako kraj i społeczeństwo nadal jesteśmy na dorobku, stąd tak duże znaczenie wysokości zarobków. Dopiero młoda generacja (a i to nie każdy jej przedstawiciel) może korzystać ze stabilizacji finansowej zapewnionej przez rodziców z pokolenia X, którzy zaczynali kariery w latach 90.
Ambitne Iksy
To właśnie pokolenie X (ludzie 45+) dominuje dzisiaj wśród kadry najwyższego szczebla, która stanowiła ponad 40 proc. z ponad 300 uczestników badania. Ich opinie były jednak często zgodne z sięgającą prawie 50 proc. grupą menedżerów średniego szczebla. I nic dziwnego, gdyż ich szefowie dobierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta