Podatnicy na ryczałcie też powinni płacić na rachunki z białej listy
Ryczałtowcy, którzy za nabyte składniki majątku nie uiścili naleności na konto znajdujące się w wykazie podatników VAT, mogą mieć - w przypadku rezygnacji lub utraty prawa do ryczałtu - problemy z zaliczeniem odpisów do kosztów.
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zapłatę za towary i usługi nabyte od podatnika VAT, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. zł brutto (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej) pod warunkiem, że zapłata zostanie dokonana przelewem na rachunek umieszczony na dzień zlecenia przelewu na tzw. białej liście (art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).
W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana z naruszeniem tej zasady, podatnicy w tej części:
1) zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
2) w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów –zwiększają przychody
- w miesiącu, w którym odpowiednio została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego, został zlecony przelew albo płatność została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności (zob. art. 22p ust. 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 2 ustawy o CIT).
Gdzie są wątpliwości
W przypadku podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej pojawia się pytanie, czy są oni zobowiązani do wpłat na rachunek z białej listy stosownie do art. 22p pkt 1 pkt 2 ustawy o PIT. Pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta