Dokumentacje podatkowe za 2019 r. – co czeka przedsiębiorców
Aby spółka mogła skorygować ceny transferowe, musi w trakcie roku podatkowego, którego dotyczy korekta, ustalać ceny z podmiotami powiązanymi na takich samych zasadach jak z niezależnymi.
30 września 2020 r. jest graniczną datą przygotowania dokumentacji podatkowej za 2019 r. Regulacje dotyczące cen transferowych, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. na mocy przepisów przejściowych, mogły być zastosowane z mocą wsteczną do przygotowania dokumentacji podatkowych za 2018 r. Przepisy przejściowe dawały jednak możliwość zastosowania tylko części „nowych regulacji". Jakie więc jeszcze zmiany czekają podatników przygotowujących dokumentacje podatkowe za 2019 r.?
TPR zamiast CIT-TP
Kluczową zmianą jaka czeka podatników będzie obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych TPR. Informacja ta zastąpi dotychczasowe uproszczone sprawozdanie CIT/PIT-TP. Informacja TPR w sposób znacznie bardziej szczegółowy niż CIT/PIT-TP opisuje transakcje podatnika. Oprócz podstawowych danych o podmiocie, TPR wymaga przekazania organom m.in.:
- ogólnych informacji finansowych o podmiocie w postaci wskaźników finansowych (marża operacyjna, marża zysku brutto, ROA, ROE),
- szczegółowych informacji o przeprowadzanych transakcjach kontrolowanych (m.in. rodzaj transakcji, jej wartość, metoda weryfikacji ceny, informacje o przeprowadzonej analizie porównawczej i jej wyniku względem transakcji),
- dodatkowych informacji np. o ewentualnej korekcie cen transferowych dotyczącej danej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta