Siła wyższa w prawie chińskim ułatwi życie polskim przedsiębiorcom
Wraz z rozprzestrzeniającymi się przypadkami zachorowań nowym koronawirusem (ang. novel coronavirus 2019-nCoV) w Chinach oraz w innych państwach azjatyckich i europejskich, rosnącym ryzykiem globalnej epidemii oraz pogłębiającymi się negatywnymi konsekwencjami na funkcjonowanie, oraz bieżącą działalność przedsiębiorstw mających swoje biura lub fabryki na terenie dotkniętym zachorowaniami państw, pojawia się coraz więcej pytań związanych z konsekwencjami prawnymi tych przypadków.
Niektóre państwa (takie jak Singapur lub Filipiny), podobnie jak rząd chiński oraz większość prowincji w Chinach, wprowadziły już dodatkowe ograniczenia podróży i środki bezpieczeństwa, w tym zakazy wjazdu/wyjazdu, obligatoryjne kwarantanny, zaostrzenia kryteriów wizowych, blokady miast i tranzytu itd. Mając na uwadze narastający globalny zakres zarażeń koronawirusem (2019-nCoV), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w dniu 30 stycznia 2020 roku stan wyjątkowy dotyczący zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO uznało koronawirusa (2019-nCoV) za globalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. W związku z zintensyfikowaną międzynarodową wymianą handlową oraz zintegrowaniem globalnej gospodarki również polscy przedsiębiorcy współpracujący bezpośrednio lub pośrednio z kontrahentami chińskimi, zarówno w roli ich dostawców, jak i klientów, mogą już niedługo odczuć efekty koronawirusa (2019-nCoV) oraz rządowych środków bezpieczeństwa. W szczególności, na skutek niewywiązywania się z zobowiązań umownych przez partnerów handlowych oraz opóźnieniem lub niedostępnością towarów i usług.
Jak to jest w prawie chińskim
Z tego względu jakże istotnym pozostaje znajomość przepisów i standardów prawnych dotyczących aspektów handlowych obowiązujących w Chinach, w szczególności,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta