Za mało pań na stanowiskach
Luka płacowa między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn jest w Polsce jedną z najmniejszych w Europie. Polki mogłyby jednak częściej odgrywać bardziej znaczące role w biznesie czy polityce.
W Polsce zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn jest niższe niż średnia w krajach europejskich. Z danych Eurostatu wynika, że wynosi 7,2 proc. w stosunku do 16 proc. średniej europejskiej. Wpływ na to ma malejące bezrobocie wśród kobiet, które coraz częściej podejmują zatrudnienie na etatach w pełnym wymiarze.
Na tle pozostałych państw UE gorzej wypadamy, jeśli chodzi o obecność kobiet na eksponowanych stanowiskach – zarówno w biznesie, jak i polityce.
Równe traktowanie ma znaczenie
– W tym kontekście Polska nie jest niestety liderem Europy. Zgodnie z Gender Equality Index za 2019 r. Polska na 29 państw (jeszcze z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii) zajmuje piąte od końca miejsce z wynikiem 55,2 pkt na 100 możliwych – mówi Karolina Stawicka kierująca praktyką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta