One mogą zawojować świat
Już po raz 11. z okazji Dnia Kobiet prezentujemy dziesiątkę Wschodzących Gwiazd Biznesu – młodych, ambitnych i przebojowych kobiet, które nie tylko swoim rówieśnikom mogą zaimponować karierą zawodową.
Spadek bezrobocia wśród Polek i zmniejszająca się gender pay gap, czyli luka płacowa między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, to atuty, które pozwoliły Polsce ponownie zająć ósme miejsce w tegorocznej edycji raportu firmy PwC „Women in Work Index". Słabo jednak wypadamy pod względem udziału pań w zarządach.
Liderem tegorocznego zestawienia będącego wynikiem analizy 33 krajów OECD pod kątem warunków pracy dla kobiet, ich aktywności zawodowej, a także karier po raz kolejny została Islandia, wyprzedzając Szwecję. Na trzecie miejsce awansowała Słowenia, która wyprzedziła Nową Zelandią i jest zdecydowanym liderem naszego regionu.
Polska jest wiceliderem regionu, a nasz biznes może się pochwalić jedną z najniższych luk płacowych między płciami. Według zaktualizowanych danych Eurostatu i OECD gender pay gap zmalała u nas do 5 proc. w 2018 r. z 7 proc. rok wcześniej (dane nie uwzględniają administracji publicznej).
Wskaźnik zatrudnienia Polek od początku tego stulecia wzrósł jednak tylko z 60 do 63 proc. Z karierą menedżerską pań jest jeszcze gorzej. Agata Garczyk-Wysocka, partnerka w PwC, zwraca uwagę, że widać negatywny trend: udział kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich zmniejszył się do 10 proc. z ok. 13 proc.
To nie tylko problem Polski, dlatego Komisja Europejska w ogłoszonej w czwartek strategii na rzecz równości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta