Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz większy problem wody i jej niedoborów w rolnictwie

06 marca 2020 | Ekonomia i rynek | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Rzeczpospolita

Produkcja żywności ekologicznej, która jest droga, musi być rozpowszechniona, ale wymaga wsparcia państwa – mówi Artur Balazs, prezes kapituły fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

O ile mi wiadomo, pierwsza myśl o powołaniu państwa fundacji miała związek z trudnym polskim doświadczeniem pewnego irlandzkiego polityka...

30 lata temu przyjechał do Polski komisarz ds. rolnictwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej Irlandczyk Ray MacSharry. Zawiozłem go do podwarszawskich gospodarstw. I rzeczywiście, załamał się. kiedy zobaczył. co tam się dzieje, w jakich warunkach są np. chowane zwierzęta.

Trzeba tutaj podkreślić rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, który twierdził, że jednym z najważniejszych dla niego wyzwań jest rozwój cywilizacyjny wsi. Różnica w edukacji, w ochronie zdrowia między miastami i wsią była ogromna. Mazowiecki utworzył ministerstwo odpowiedzialne za tę sprawę, powierzył mi kierowanie tym resortem. W rozmowach z EWG doszliśmy do wniosku, że warto byłoby utworzyć fundację, która zajęłaby się rozwojem cywilizacyjnym wsi. Dostałem pełnomocnictwa od polskiego rządu, MacSharry od swojego kierownictwa. Powstała fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, do 1997 roku ściśle kontrolowana przez EWG, a potem Unię Europejską, zarządzaną przez stronę polską i EWG.

Jakie były pierwsze projekty fundacji?

Program telefonizacji wsi, co dzisiaj wydaje się abstrakcją. A wtedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11601

Wydanie: 11601

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament