Mieszkania używane: za ile oferujemy lokale
Średnio ok. 10 proc. wyniosła w 2019 r. różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi lokali liczona dla całej Warszawy.
Za ile oferujemy i za ile kupujemy mieszkania na rynku wtórnym w stolicy, sprawdził SonarHome. – Ceny ofertowe rosną regularnie. Analizując ostatnie dwa lata, nie było momentu, by trend choć na chwilę wyhamował – zauważa Barbara Bugaj, analityk SonarHome. – Roczne tempo wzrostu cen w styczniu 2020 r. było równe 13 proc. To o 2 pkt proc. więcej niż w grudniu 2019 r., kiedy wzrost cen w skali roku wynosił 11 proc.
Przez dwa lata średnie ceny ofertowe mkw. lokali wzrosły z 8,5 tys. do 10,5 tys. zł (24 proc.). Firma sprawdziła różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi.
Średnia dla stolicy to 10 proc. W dzielnicach różnice wahają się od 23 proc. w Śródmieściu do -4 proc. w Rembertowie. Ujemna wartość oznacza, że średnia cena w ofercie była niższa niż w puli mieszkań sprzedanych. – Rozbieżność nie oznacza skłonności właścicieli mieszkań do negocjacji – mówi Barbara Bugaj. To różnica strukturalna pomiędzy mieszkaniami w ofercie a najczęściej kupowanymi.