Pilnuj terminu, żeby nie płacić
Od lat przepływy majątkowe w najbliżej rodzinie korzystają z nielimitowanego zwolnienia, ale pod pewnymi warunkami.
Obecnie w Polsce skarbówka ma małe szanse, by zarobić na dziedziczeniu czy darowiznach w najbliższej rodzinie. Od lat osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej nie muszą płacić podatku bez względu na to, ile majątku dostały m.in. w spadku czy darowiźnie. Muszą jednak pamiętać, że i to zwolnienie, jak każdy wyjątek od powszechności opodatkowania, został obwarowany określonymi warunkami. Choć w tym przypadku jest ich stosunkowo niewiele i nie są nazbyt skomplikowane, nie wolno o nich zapominać. Utrata prawa do preferencji może okazać się bardzo kosztowna.
Kto skorzysta
Przy pobieżnej lekturze przepisów może się wydawać, że do zerowej grupy podatkowej, którą ustawodawca premiuje pełnym zwolnieniem z podatku, oraz do I grupy podatkowej należą te same osoby. Wnikliwe porównanie obu kategorii rozwiewa jednak to wrażenie.
Zerowa grupa podatkowa częściowo pokrywa się z pierwszą, ale jest węższa. Należą do niej tylko: mąż i żona, zstępni (tj. dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępni (czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.), a także pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Na liście osób, które mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta