Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demiurg przedwojennego kina

06 marca 2020 | Rzecz o historii
Michał Waszyński (1904–1965)
źródło: NAC
Michał Waszyński (1904–1965)
Założyciele wytwórni filmowej B-W-B. Od lewej: Eugeniusz Bodo, Michał Waszyński i Adam Brodzisz.  Zdjęcie pochodzi z planu filmu „Głos pustyni” (1932)
źródło: NAC
Założyciele wytwórni filmowej B-W-B. Od lewej: Eugeniusz Bodo, Michał Waszyński i Adam Brodzisz. Zdjęcie pochodzi z planu filmu „Głos pustyni” (1932)
Kadr z filmu „Dybuk” (1937) w reżyserii Michała Waszyńskiego
źródło: Filmoteka Narodowa
Kadr z filmu „Dybuk” (1937) w reżyserii Michała Waszyńskiego

Michał Waszyński, właściwie Mosze Waks, jeden z czołowych reżyserów polskiej kinematografii w II RP, przed kamerą wystąpił tylko raz, a mimo to był wyjątkowym aktorem w teatrze życia. Nieustannie wymyślał siebie i doskonale odgrywał rolę, jaką 
w danej chwili grał: Żyda tułacza, dandysa, polskiego księcia.

 

W amerykańskim tygodniku „Variety" 24 lutego 1965 r. ukazał się nekrolog o znamiennej treści: „Książę Michał Waszyński, producent filmowy, w wieku sześćdziesięciu lat zmarł na atak serca 20 lutego w Madrycie". Dodajmy, że zmarł w czasie wystawnego przyjęcia, nad porcją trufli. Do końca pozostał wierny kolejnej swojej kreacji – arystokraty. Po wojnie podawał się za potomka polskiej rodziny królewskiej, któremu hitlerowcy odebrali i zniszczyli podwarszawski pałac... Nikomu spośród jego włoskich, hiszpańskich czy amerykańskich przyjaciół do głowy nie przyszło, by weryfikować te rewelacje. Tym bardziej że Waszyński nosił się i zachowywał jak przystało na prawdziwego arystokratę. Kiedy umierał, rzeczywiście był właścicielem m.in. pałacu w Rzymie i kolekcji dzieł sztuki, jeździł rolls-royce'em, a wśród przechowywanych dokumentów miał też certyfikat przesłany mu przez zakon św. Jerzego z Antiochii, w którym figuruje jako „arystokrata, książę Waszyński". W ostatniej dekadzie życia obracał się wśród ówczesnej elity, której przedstawiciele wiedzieli np., że był gejem, ale przymykali na to oko, traktując jego homoseksualizm jako jedną z licznych i typowych dla przedstawiciela wyższych sfer ekstrawagancji. Zaprzyjaźniony był z zamożną rodziną Dickmannów – i to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11601

Wydanie: 11601

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament