Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy jednostka może, a kiedy musi stosować MSSF

11 marca 2020 | Rachunkowość | Edyta Kalińska

Edyta Kalińska Regionalny Partner Zarządzający Działem Audytu, Region Zachód Większość sprawozdań finansowych w Polsce, również spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych jest sporządzana zgodnie z zasadami rachunkowości. Wymóg stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej dotyczy sprawozdań skonsolidowanych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz banków.

 

Niektóre polskie podmioty sporządzają sprawozdania według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)/Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR), ale nie jest ich zbyt wiele. Wynika to zarówno z regulacji zawartych w ustawie o rachunkowości, które tylko w wybranych sytuacjach nakazują bądź umożliwiają stosowanie MSSF/MSR, jak również z zakresu ujawnień, które w przypadku MSSF są bardzo szerokie i nie zachęcają do stosowania tych zasad rachunkowości, kiedy nie jest to konieczne.

Ustawa o rachunkowości wskazuje również sytuacje, w których jednostki mogą stosować MSSF/MSR tylko do wybranych transakcji lub innych zdarzeń gospodarczych.

Obowiązek stosowania

Ustawa o rachunkowości wskazuje jedynie dwa przypadki, w których istnieje bezwzględny obowiązek sporządzenia sprawozdania zgodnie z MSSF/MSR.

Zgodnie z art.55 ust. 5 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) skonsolidowane sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych, o których mowa w art. 4 uor skonsolidowane sprawozdania finansowe spółek notowanych w obrocie publicznym rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz. Urz. WE L 243 z 11.09.2002, str. 1; Dz. Urz. UE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11605

Wydanie: 11605

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament