Sprzedaż galerii, VAT i rozliczenie
Pomimo utrwalonej linii orzeczniczej i objaśnień Ministerstwa Finansów w sprawie dostawy nieruchomości komercyjnych istnieją wątpliwości, które organy skarbowe interpretują na niekorzyść podatników.
W obrocie gospodarczym często dochodzi do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy dokonują sprzedaży nieruchomości. Transakcja taka co do zasady powinna być traktowana jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT. Czasem możemy jednak mieć do czynienia z przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią (ZCP).
Kwalifikacji transakcji
Właściwe zdefiniowanie przedmiotu transakcji będzie się wiązało z określonymi skutkami na gruncie podatku VAT. W przypadku gdy transakcja sprzedaży nieruchomości będzie stanowiła sprzedaż aktywa, będzie podlegała opodatkowaniu lub też będzie podlegać pod zwolnienie z VAT. Natomiast gdy mamy do czynienia z transakcją zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to transakcja taka w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
W przypadku gdy nabywcą nieruchomości jest podatnik VAT, zazwyczaj preferowane jest opodatkowanie tej transakcji, z uwagi na fakt, że nabywca odliczy sobie VAT powstały na tej transakcji, natomiast sprzedawca nie będzie miał obowiązku dokonania ewentualnej korekty odliczonego wcześniej VAT przy nabyciu nieruchomości (tzw. korekta dziesięcioletnia). Dodatkowo transakcja nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem PCC.
Uznanie transakcji za sprzedaż ZCP oznacza wyłączenie z opodatkowania VAT, jednak transakcja będzie podlegać opodatkowaniu PCC.
Oczywiście porównanie konsekwencji zależy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta