Rezygnacja z pracy wymaga czasem finansowego wsparcia
Decyzje wydane z pominięciem wpływu wyroku TK na treść ustawy doprowadziły do błędnego zastosowania tego przepisu – ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Dwa lata po głośnym proteście w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów nadal panuje zamęt prawny, a sprawy o świadczenia dla tej grupy obywateli toczą się przed sądami powszechnymi i administracyjnymi. Grupowe skargi wpłynęły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W niedawnych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 14 i 16 stycznia 2020 r. należałoby zatem upatrywać prób uporządkowania obecnej niejednoznacznej sytuacji prawnej.
Starzejemy się bowiem jako społeczeństwo i coraz częściej nasi najbliżsi mogą wymagać całodobowej opieki. Niejednokrotnie oznacza to konieczność rezygnacji z pracy. W ustawie o świadczeniach rodzinnych przewidziano w takich sytuacjach możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Ustawodawca zawiódł
Świadczenie pielęgnacyjne wprowadzono w miejsce innych rodzajów zasiłków w 2013 r. Rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta