Skonfliktowani rolnicy muszą płacić jeden podatek
Nie jest możliwe żeby w ramach wspólnego gospodarstwa rolnego, w którym określono równe udziały bez dokonania zniesienia współwłasności, funkcjonowało dwóch podatników VAT.
W sprawie chodziło o interpretację wydaną przez fiskusa w lutym 2017 r. w zakresie możliwości rozliczania VAT dotyczącego rolników ryczałtowych. Konkretnie chodziło o to, czy w sytuacji, gdy jeden współwłaściciel tego samego gospodarstwa rolnego jest podatnikiem VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych, drugi może rozliczać się na zasadzie ryczałtowej.
Fiskus stwierdził, że dokonanie rejestracji w zakresie VAT przez jednego ze współwłaścicieli gospodarstwa rolnego, w oparciu o które prowadzona jest działalność rolnicza, ogranicza możliwość wyboru sposobu rozliczania przez pozostałych współwłaścicieli. I to niezależnie od podnoszonej przez wnioskodawczynię okoliczności skonfliktowania osób prowadzących wspólne gospodarstwo rolne. To powoduje, że całość zakupów i sprzedaży związanych z prowadzeniem tego gospodarstwa powinna być rozliczana przez tego zarejestrowanego podatnika.
Podatniczka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił jej skargę. Zgodził się z fiskusem, że przepisy nie dopuszczają sytuacji, w której różni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta