Nad BHP czuwa pracownik albo ktoś z zewnątrz
Tworzenie służby BHP to coś więcej niż powierzenie zadań z zakresu BHP pracownikowi czy powołanie komórki do realizacji tych celów – wynika z jednego z wyroków NSA.
Art. 237[11] § 1 k.p. obliguje pracodawcę zatrudniającego ponad 100 pracowników do utworzenia służby BHP. Pojawia się pytanie, czy wobec brzmienia § 2 tego przepisu, który w przypadku braku kompetentnych pracowników umożliwia powierzenie wykonywania zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu pracy, taki pracodawca może zrealizować swój obowiązek poprzez zaangażowanie specjalistów zewnętrznych i zlecić im wykonywanie zadań służby BHP. Czy wystarczy więc nie zatrudnić własnych specjalistów z zakresu BHP, aby wykazać przesłankę „braku kompetentnych pracowników" i skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy?
Częste odwołania
Powyższe zagadnienie było weryfikowane w orzecznictwie sądów administracyjnych, w tym wielokrotnie przez NSA, na skutek odwołań pracodawców od nakazów PIP obligujących do utworzenia służby BHP poprzez zatrudnienie kompetentnego pracownika na podstawie umowy o pracę.
W orzecznictwie panuje zgodność co do tego, że art. 237[11] § 1 k.p. w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta