Lekcja dla Polski z relacji z Wietnamem
Marcin J. Menkes Celebrując wzmocnienie relacji gospodarczych z Azją, warto sobie uświadomić, że obrona demokracji, praw człowieka i praworządności ma dla Unii znaczenie egzystencjalne.
Parlament Europejski zatwierdził dwa traktaty między Unią Europejską a Wietnamem: jeden o wolnym handlu, drugi o ochronie i popieraniu inwestycji zagranicznych (ten ostatni wymaga jeszcze ratyfikacji przez państwa członkowskie).
Zainteresowanym tym kierunkiem biznesowym szczegółów traktatu przybliżać nie trzeba. Na dokumenty warto jednak zwrócić uwagę w szerszym kontekście relacji między biznesem a europejską koncepcją porządku prawnego. Choćby w Polsce oczekiwania Komisji Europejskiej w odniesieniu do demokracji, praw człowieka i praworządności nadal budzą zdziwienie, a nawet oburzenia jako rzekome wykraczanie poza unijny mandat.
Warto zatem odnotować, że oba traktaty z Wietnamem należą do nowej generacji mechanizmów integracji gospodarczej. Obok kwestii ściśle gospodarczych obejmują instrumenty ochrony środowiska czy praw pracowniczych. Razem z traktatem o wolnym handlu Unia Europejska i Wietnam zawarły także porozumienie o partnerstwie i współpracy. Do kwestii fundamentalnych porozumienia zaliczono zaś m.in. poszanowanie praw człowieka.
Z kolei traktat o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta