Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z zakazu, który chroni ważne informacje, może być skuteczne

11 marca 2020 | Orzecznictwo | Anna Skuza

Z upływem czasu stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii uprawnienia pracodawcy 
do odstępowania od umów o zakazie konkurencji obowiązujących po zakończeniu zatrudnienia coraz bardziej się uelastycznia.

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia powszechnie występuje w obrocie. Może być zawarta z pracownikami, którzy mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Zwykle zawarcie takiej umowy stanowi jeden z elementów oferty zatrudnienia na stanowiskach, na których pracownicy mają dostęp do istotnych informacji (w praktyce niekoniecznie muszą być to najwyższe stanowiska w spółce), czy w branżach opartych na nowych technologiach, gdzie wiedza dotycząca produktu lub usługi oferowanej przez pracodawcę ma istotne znaczenie dla jego pozycji na rynku.

W praktyce jednak przy rozwiązywaniu umowy o pracę z osobą związaną takim zakazem po ustaniu zatrudnienia często okazuje się, że zakaz ten został ustanowiony na wyrost. W takim przypadku pracodawcy zwykle chcą się zwolnić z obowiązku zapłaty pracownikowi odszkodowania. Aby było to jednak możliwe, muszą najpierw ubezskutecznić sam zakaz, tj. zwolnić pracownika z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji. Jak zatem to zrobić, aby zwolnienie pracownika z zakazu było dokonane skutecznie, a co za tym idzie, aby po stronie pracodawcy rzeczywiście ustał obowiązek zapłaty odszkodowania?

W trakcie i po ustaniu zatrudnienia

W orzecznictwie Sądu Najwyższego zostało dopuszczonych kilka rozwiązań. Jednym z najczęściej stosowanych jest prawo odstąpienia od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11605

Wydanie: 11605

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament