Nadmierny formalizm narusza zasadę proporcjonalności
Potwierdzenie cech konstrukcyjnych pojazdu, które wykluczają jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wydane przez stację kontroli pojazdów powinno być traktowane jako środek dowodowy do wykazania jego cech, a nie jako warunek prawa do pełnego odliczenia podatku.
W sierpniu 2019 r. spółka wstąpiła do fiskusa o potwierdzenie, że wykonanie z opóźnienie badania technicznego samochodu ciężarowego nie skutkuje utratą prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatków na jego zakup oraz związanych z jego eksploatacją.
We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że prowadzi działalność telekomunikacji przewodowej. W 2018 r. kupiła środek trwały, tj. samochód ciężarowy od którego odliczyła 100 proc. VAT. Podkreśliła, że auto to pojazd wielozadaniowy tj. wywrotka do przewozu materiałów sypkich. Z dokumentów wynika, że jest to samochód o ładowności 3500 kg z jednym rzędem siedzeń, a przestrzeń ładunkowa jest trwale odgrodzona od kabiny. Ponadto konstrukcja samochodu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Firma uważała, że przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego nie jest warunkiem, którego niedopełnienie lub spełnienie z opóźnieniem skutkuje utratą prawa do całkowitego odliczenia VAT.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał, że do odliczenia pełnej kwoty podatku z tytułu wydatków związanych z samochodami jak sporny, konieczne jest, aby pojazdy te posiadały zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów, po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego. Zdaniem fiskusa wykonanie dodatkowego badania technicznego potwierdzonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta