Uszkodzenie samochodu niekorzystne także podatkowo
Spółka wykorzystująca auto osobowe do celów mieszanych może ująć w kosztach tylko 75 proc. wydatków związanych z jego powypadkową naprawą. Natomiast odszkodowanie z polisy zaliczy do przychodów w pełnej wysokości.
Samochód osobowy jest dla pracowników wielu spółek kluczowym narzędziem pracy. Wynika to najczęściej z rodzaju prowadzonej przez spółkę działalności. Przykładowo, samochody osobowe mogą być wykorzystywane przez pracowników spółki, odpowiedzialnych za pozyskiwanie nowych klientów na oferowane przez spółkę produkty. Specyfika realizowanych przez takich pracowników zadań wymaga od nich poruszania się nierzadko po terenie całego kraju. Powszechną praktyką jest także udostępnianie samochodów pracownikom kadry menedżerskiej, którzy wykonują swoje obowiązki poza siedzibą spółki. Wymusza to na spółce konieczność posiadania (często dużej) floty samochodowej. Posiadając znaczną liczbę aut, które są w ciągłym użytkowaniu, należy się spodziewać, że niektóre z nich ulegną kolizji lub wypadkowi. Dalsze użytkowanie takiego samochodu będzie zatem zależało od skorzystania z usług wyspecjalizowanego warsztatu, który podejmie się naprawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów należą wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednak tych wydatków, które zostały wprost wskazane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta