Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieproporcjonalne grzywny naruszają unijną swobodę świadczenia usług

06 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Emilia Wolnowska

Państwo UE ma prawo wprowadzić obowiązek zgłoszenia do celów podatkowych, mimo że dla spółek krajowych jest on spełniony automatycznie przy rejestracji. 
Nie może jednak nakładać wysokich kar tylko dla podmiotów z zagranicy.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 marca 2020 r. w sprawie C-482/18 (Google Ireland Limited).

Stan faktyczny

Węgierski organ podatkowy stwierdził, po pierwsze, że spółka Google Ireland prowadzi działalność objętą zakresem stosowania ustawy o podatku od reklamy, a po drugie, że nie dokonała ona zgłoszenia do organu podatkowego w terminie, naruszając wymogi tej ustawy. W konsekwencji organ podatkowy nałożył na Google Ireland grzywnę w wysokości około 31 tys. euro. Decyzjami wydanymi w ciągu kolejnych czterech dni organ podatkowy nałożył na Google Ireland cztery nowe grzywny, z których każda była równa trzykrotności kwoty grzywny wymierzonej poprzednio. Następnie na Google Ireland została nałożona w sumie maksymalna ustawowa kwota około 3,1 mln euro.

Google Ireland wniosła skargę o stwierdzenie nieważności tych decyzji do sądu węgierskiego. Na poparcie swojej skargi Google Ireland podniosła, że wymierzenie grzywien ze względu na uchybienie obowiązkowi dokonania zgłoszenia przewidzianemu w węgierskiej ustawie o podatku od reklamy jest sprzeczne z art. 18 (zasada niedyskryminacji) i 56 (swoboda świadczenia usług) TFUE. Spółka twierdziła, że spółki mające siedzibę na terytorium Węgier mogą łatwiej spełnić obowiązki określone w tej ustawie niż spółki mające siedzibę poza tym terytorium. Ponadto podniosła, że grzywny nałożone na te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11627

Wydanie: 11627

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament