Wartość Jeffa Koonsa
Najdroższego amerykańskiego twórcę prezentuje Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. MONIKA KUC
To pierwsza indywidualna ekspozycja Koonsa w Izraelu. Jeśli spodziewano się, że zostanie zamknięta – to z powodu kontrowersji, jakie wzbudza artysta znany również z powieści „Mapa i terytorium" Michela Houellebecqua. Tymczasem ekspozycja w izraelskim muzeum była dostępna dla widzów tylko kilka dni z powodu pandemii. Teraz można ją oglądać wirtualnie.
Odkurzacze w gablocie
Pokaz był zapowiadany jako hit roku, bo prezentacje dzieł Koonsa zawsze są sensacją. Towarzyszą im gwałtowne spory o to, czy to jeszcze jest sztuka? Czy Koons jest kolejną ikoną popkultury, następcą Andy'ego Warhola czy tylko mistrzem kiczu?
Podczas marcowej wideokonferencji Koons mówił: „Pop uświadamia różne działania polityczne lub różne duchowe punkty widzenia. Dzięki temu jesteśmy również bardzo świadomi siebie i tego, jaki może być nasz potencjał".
Urodzony w 1955 r. twórca neopopu zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Inspiracje czerpie z kultury konsumpcyjnej. Jego dzieła niejednokrotnie przypominają masowo produkowane gadżety. Ale są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta