Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polowanie na święto demokracji

21 kwietnia 2020 | Rzecz o prawie | Krzysztof Izdebski

Pocztowy wybór prezydenta odbędzie się przy szczelnie zasłoniętej kurtynie, bez szans na kontrolę społeczną.

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i poseł Zjednoczonej Prawicy, powiedział w wywiadzie, że wybory 10 maja powinny zostać przeprowadzone. „Demokracja musi mieć swoje święto w postaci wyborów prezydenckich". Smutne to święto. Jako potencjalni uczestnicy uroczystości nie wiemy nawet, na kiedy i na co jesteśmy zaproszeni.

Od lat przyglądam się procesowi stanowienia prawa w Polsce i od lat mam do niego krytyczny stosunek. Na bieżąco analizuję zmiany przepisów wyborczych, biorę m.in. udział w konsultacjach publicznych kodeksu wyborczego z 2011 r. Monitorowałem przebieg wyborów samorządowych w 2018 r., spędziłem godziny, analizując wydatki na kampanie z 2019 r. Powinienem w tej materii orientować się lepiej niż przeciętny obywatel. Ale i napisać o tym w czasie przeszłym. Orientowałem się. Dziś wiem o nadchodzących wyborach tyle co inni, czyli nic. Nawet nie wiem, kiedy się odbędą, nie mówiąc już o tym, jak będę głosować i czy mój głos będzie tajny. Zazdroszczę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament